Jesteś tutaj:

O Kamionce

  Kamionka to młoda, urocza i niewielka miejscowość w powiecie piaseczyńskim, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie Bobrowca, Gołkowa, Gołkowa-Letnisko i Zalesia Dolnego.

  Początki Kamionki datuje się na 1912 rok, kiedy to z majątku Gołków zostały wydzielone ziemie, które łącznie stanowiły około 80 ha. Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od złóż występujących na tym terenie.

  Z ostatnich danych meldunkowych wynika, że Kamionkę zamieszkuje ponad siedmiuset mieszkańców. Gmina szacuje jednak, że w rzeczywistości mieszkańców jest ponad 1200. Warto jednak wspomnieć, że niezależnie od ilości mieszkańców, ich głos słychać w całej gminie.

  Ze względu na to, jak wygląda historia ekspansji i zagospodarowywania południowo-zachodniej części Gminy Piaseczno, można stwierdzić, że mieszkańcy Kamionki od zawsze związani byli głównie z Gołkowem, Bobrowcem, Jazgarzewem i Zalesiem. Być może dzięki temu mieszkańcy Kamionki i jej okolic potrafią zorganizować się, aby wywalczyć w gminie różnego rodzaju inwestycje i działania. Dzięki takim zachowaniom dużo się dzieje, nie tylko w Kamionce.

 

Znajdź nas na mapie:

 

 

Autorka wpisu: Aleksandra Kamińska
Źródła:

E. i W.Bagieńscy, Drugie szkice z dziejów Piaseczna i okolic, Piaseczno 2008
S.Hofman, D.Zając, Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego, Informator krajoznawczy

 

Sołectwo Kamionka copyright : */